Home Udruga JOB

Korisni sadržaji

 

WEB stranice zagrebačke Nadbiskupije

http://www.glas-koncila.hr/

http://www.zupa-ivanmerz.hr/

  

Naša crkva

IntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurch

Tko je online?

Trenutno aktivnih Gostiju: 55 


Udruga JOB PDF Ispis E-mail
Autor V. Š.   
Utorak, 31 Svibanj 2011 08:57

Nekolicina mladih BDMŽ Špansko iskoristila je slobodno nedjeljno popodne za posjet humanitarnoj neprofitnoj udruzi za osmišljavanje života osobama s invaliditetom u Nartu Savskom. Udruga Job je osnovana 1999. godine na inicijativu vlč. Dragutina Goričanca.

Susret s vlč. Dragecom je protekao u monologu, u pozornom slušanju i bez potrebe za postavljanjem pitanja. Životna priča koja toliko fascinira da ju je nemoguće skučiti u jedan tekst. Ako bi poslanje i život vlč. Drageca mogli stati u jednu rečenicu, ta bi mogla biti bilo koja od ovih: Potpuno pouzdanje i povjerenje u Božju Providnost sa smiješkom na licu ili Duhovnost na djelu.  I zaista nitko i ništa ne može tako iznenaditi kao što to čini Bog, meštar od iznenađenja.
Sama udruga je jedinstvena ne u RH, već u ovom dijelu Europe. Vlč. Dragec, koji i sam vozi bus, organizira hodočašća hendikepiranih osoba na svetišta od Fatime do Svete Zemlje. To je jedina prilika za ovaj, inače marginalizirani, dio društva za hodočašća na mjesta o kojima su mogli samo sanjati. U hodočašća i svakodnevno djelovanje su uključeni i volonteri koji pomažu hendikepiranim osobama pri kretanju. I koji su uvijek dobrodošli.
Djelovanje vlč. Drageca uključuje osmišljavanje života hendikepiranim osobama, rad s beskućnicima, siromasima, bolesnicima i ostavljenima, osmišljavanje njihovog života, "noćni pastoral"...Upravo, ovo potonje je bilo povod dodijeljivanja nagrade "Ponos Hrvatske" vlč. Drageca nakon svjedočanstva bivše prostitutke. Vlč. Dragec pomaže i prostitutkama i njihovim obiteljima. Pokušava ih maknuti s ulice, pronaći im zaposlenje koje ne vrijeđa dostojanstvo osobe, potaknuti ih na duhovni rast i osnažiti pouzdanje u Božju Providnost.
Upravo riječ providnost smo najčešće čuli iz ustiju vlč. Drageca. Da nema Božje Providnosti koja djeluje preko donacija raznih ljudi ne bi mogao premostiti prepreke na koje njegova udruga svakodnevno nailazi. U toj borbi udruga Job nema nikakvu pomoć od države.
Ono što vlč. Dragec poručuje mladima i župnoj zajednici nalazimo u riječima pape Benedikta XVI. još dok je bio kardinal: "...od temeljne je važnosti načelo koje je formulirao već sv. Ignacije o jedinstvu episkopata, tj. o jedinstvu Crkve na određenom mjestu, gdje nisam ja onaj koji traži one koji su mi simpatični, nego gdje je Gospodin onaj koji mene nalazi zajedno sa svima onima koji vjeruju u njega. Ne možemo dopustiti da se razvije elitističko kršćanstvo, kakvi god bili kriteriji po kojima bi ta elita bila birana. Svi naprotiv moramo prihvatiti poniznost jedne vjere, u kojoj svi moramo primati i davati."
Za kraj donosimo riječi vlč. Drageca s internetske stranice njegove udruge: "Danas nakon 13 godina mojeg svećenićkog služenja tvrdim da ukoliko ne bi postojali bolesnici, osobe s posebnim potrebama, ljudski život na ovoj planeti Zemlji bi se davno ugasio. Čovječanstvo bi toliko poraslo u oholosti da bi došlo do istrebljenja. Ovako je nama zdravima pružena prilika da zaživimo ljubav ne samo riječima već i djelima. Patnici pak imaju šansu da prikažu svoju patnju Bogu za posvećenje sebe i čitavog svijeta."
V.Š.

 

Ažurirano Utorak, 13 Rujan 2011 12:10
 

Obavijesti

RASPORED MISA

 

NEDJELJOM u 8:00, 9:30*, 11:00* i 18:30 sati.

RADNIM DANOM  u 7:30* i 18:30 sati. Ponedjeljkom nema jutarnje mise. 

Ispovijedati se možete radnim danom pola sata prije mise. Nedjeljom se ne ispovijeda.

* U vrijeme ljeta od 1. srpnja do kraja kolovoza radnim danima sveta misa bit će samo u 18:30 sati, a nedjeljama u 8:0010:00 i 18:30 sati.


 

UREDOVNO VRIJEME:

Utorak, srijeda, četvrtak i petak od 16:30 do 18:30 sati.

 

Rkt. Župni ured BDMŽ Špansko

Jurja Barakovića 20

10090 Zagreb - Susedgrad


Telefon: 01/ 38 98 566


E-mail: zupaspansko@gmail.com

Web: www.zupa-bdmz-spansko.hr


Broj računa kod Erste&Steiermärkische Bank d.d. 

Župa B.D. Marije Žalosne

Barakovićeva 20, 10090 Zagreb-Susedgrad

IBAN:HR4424020061100282943

OIB:89347058117


Upravitelj župe: vlč. Mato Matić

Župni vikar: vlč. Luka Tufeković

 

ŽUPNE OBAVIJESTI

 

Tjedni raspored korištenja učionica Pastoralnog centra


1. MVA Špansko - ponedjeljkom 19:30-21:30 sati (I)

2. Molitvena zajednica Krvi Kristove + Schoenstatt - ponedjeljkom 19:00-20:15 sati (II)

3. Zbor mladih Maranatha - utorkom 19:15-22:00 sata (I)

4. Marijina legija - utorkom 19:00-20:15 sati (II)

5. Mješoviti pjevački zbor BDMŽ Špansko - srijedom 19:00-21:00 sat (I)

6. Kursiljo - srijedom 19:00-20:15 sati (II)

7. Zbor sv. Cecilije - četvrtkom 19:30-20:15 sati (I)

8. Susret obiteljske zajednice - zadnji četvrtak u mjesecu u 19:00 sati (II)

9. Zbor mladih Maranatha - četvrtkom 20:15-22:00 sata (I)

10. Liturgijska grupa - petkom 19:00-20:30 sati (II)

11. Susret mladih petkom u 20:30 sati

12. Povremeno MVA Špansko i/ili Mješoviti pjevački zbor - petkom 19:30-21:30 sati (I)

13. Predškolski vjeronauk - subotom 10:00-11:00 sati (I)

14. Pomoć u učenju, instrukcije i Caritas - subotom 10:00-11:30 sati (II)

15. Ministrantski susret -  subotom u 9:30 sati

16. Proba dječjeg zbora -  subotom u 14:30 sati

 

...