Home Hodočašće studenata u Mariju Bistricu

Korisni sadržaji

 

WEB stranice zagrebačke Nadbiskupije

http://www.glas-koncila.hr/

http://www.zupa-ivanmerz.hr/

  

Naša crkva

IntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurch

Tko je online?

Trenutno aktivnih Gostiju: 250 


Hodočašće studenata u Mariju Bistricu PDF Ispis E-mail
Autor V. Š.   
Utorak, 10 Svibanj 2011 08:43

 

Povodom dolaska Svetog Oca Benedikta XVI u našu domovinu i presude Hrvatskoj na haškom tribunalu zavičajne udruge zagrebačkih studenata organizirale su prvo studentsko hodočašće u Mariju Bistricu za koje se nadaju da će postati tradicija za buduće naraštaje studenata.

 

Tako se papin dolazak i prije no što je zaista stupio na hrvatsko tlo pokazao kao sjeme za rast u vjeri hrvatskog naroda, posebno mlađeg dijela. Hodočašću je prisustvovalo oko 1000 studenata, među kojima i nekolicina iz naše župe. Prije sv. Mise mnogi su imali priliku za Sakrament pomirenja.

Sv. Misu je predvodio studentski kapelan don Damir Stojić. U propovijedi je naglasio kako se ne možemo smatrati katolicima ako činimo suprotno od onoga što nas Crkva naučava. Ne možemo biti kršćani i davati mito, biti kršćani i sudjelovati u korupciji, biti kršćani i prakticirati spolne odnose prije ulaska u brak...

U propovijedi se dotakao i nedjeljnog Evanđelja - putovanja dvojice učenika u Emaus. Unatoč tome što su znali sve o Isusu, najavu o Njegovu Uskrsnuću, bježali su iz Jeruzalema, simbola muke i Uskrsnuća, u Emaus, centar rimske vojske, onih koji su razapeli i ubili Krista. Usporedio je to s današnjim stanjem, kada znamo punu Istinu, a opet bježimo od nje i činimo po svojoj volji. Kao i dvojcu iz Emausa, Isus danas prilazi i nama, svakodnevno, a mi ga ne prepoznajemo. Tek kada širom otvorimo srca Isusu možemo ga ga prepoznati i vratiti se nazad u svoj "Jeruzalem" i obznaniti drugima što smo doživjeli.

'Danas je tako popularno kad čujemo Krist da, ali crkva ne, koliko puta ja kao ja kapelan čujem: don Damire ja sam pobožan, ali meni smeta crkva, to i to i tako dalje. Nije dovoljno potiho biti kršćanin i katolik, mi ćemo morat iskoračiti, mi ćemo morati otvoreno i javno svjedočiti, ali s ljubavlju', rekao je don Damir.

Da Isus nije želio Crkvu ne bi rekao Petru da će je na njemu izgraditi. Da Krist nije Crkva ne bi upitao Savla zašto mene progoniš, već bi ga pitao zašto progoniš moju Crkvu. Na kraju samo putovanje u Emaus je slika sv. Mise. Najprije se "lomi" Riječ Božja poput učenika kojima je igralo srce u tim trenucima, a vrhunac je lomljenje kruha, Tijela i Krvi, preko koje Krist zaista ostaje s nama.

Geslo papinog pohoda "Zajedno u Kristu" se ocrtalo u molitvi vjernika kada su studenti obučeni u narodne nošnje, svaki na svom narječju, izrekli molitve koje su nosili u srcu. To zajedništvo u različitosti se potvrdilo riječima od "ođe" pa do "vmrli".

Nakon sv. Mise predstavnik studenata je pročitao proglas hrvatskih studenata o presudi Hrvatskoj i hrvatskim generalima. Potom su studenti sudjelovali u pobožnosti Križnog puta. Devetosatno hodočašće je bila prava hrana za duh, tijelo i dušu. Upoznavanje drugih ljudi, širenje vidika, poštovanje razlika je ono što će mi ostati od ovog hodočašća. I nada. Nada da će ovo postati jedno od obilježja studiranja u Zagrebu, te da će se ubuduće više mladih priključiti, općenito i iz naše župe. Putovali smo i uživali u busu s Udrugom dubrovačkih studenata - "Libertas". Dubrovačko narječje, kao temelj hrvatske štokavštine, me je naučilo puno primjerenijem izrazu za ljudsku pozadinu - mahača. Pa tko onda može reći da hodočašća nisu poučna?!

 

Ažurirano Utorak, 13 Rujan 2011 12:15
 

Obavijesti

RASPORED MISA

 

NEDJELJOM u 8:00, 9:30*, 11:00* i 18:30 sati.

RADNIM DANOM  u 7:30* i 18:30 sati. Ponedjeljkom nema jutarnje mise. 

Ispovijedati se možete radnim danom pola sata prije mise. Nedjeljom se ne ispovijeda.

* U vrijeme ljeta od 1. srpnja do kraja kolovoza radnim danima sveta misa bit će samo u 18:30 sati, a nedjeljama u 8:0010:00 i 18:30 sati.


 

UREDOVNO VRIJEME:

Utorak, srijeda, četvrtak i petak od 16:30 do 18:30 sati.

 

Rkt. Župni ured BDMŽ Špansko

Jurja Barakovića 20

10090 Zagreb - Susedgrad


Telefon: 01/ 38 98 566


E-mail: zupaspansko@gmail.com

Web: www.zupa-bdmz-spansko.hr


Broj računa kod Erste&Steiermärkische Bank d.d. 

Župa B.D. Marije Žalosne

Barakovićeva 20, 10090 Zagreb-Susedgrad

IBAN:HR4424020061100282943

OIB:89347058117


Upravitelj župe: vlč. Mato Matić

Župni vikar: vlč. Luka Tufeković

 

ŽUPNE OBAVIJESTI

 

Tjedni raspored korištenja učionica Pastoralnog centra


1. MVA Špansko - ponedjeljkom 19:30-21:30 sati (I)

2. Molitvena zajednica Krvi Kristove + Schoenstatt - ponedjeljkom 19:00-20:15 sati (II)

3. Zbor mladih Maranatha - utorkom 19:15-22:00 sata (I)

4. Marijina legija - utorkom 19:00-20:15 sati (II)

5. Mješoviti pjevački zbor BDMŽ Špansko - srijedom 19:00-21:00 sat (I)

6. Kursiljo - srijedom 19:00-20:15 sati (II)

7. Zbor sv. Cecilije - četvrtkom 19:30-20:15 sati (I)

8. Susret obiteljske zajednice - zadnji četvrtak u mjesecu u 19:00 sati (II)

9. Zbor mladih Maranatha - četvrtkom 20:15-22:00 sata (I)

10. Liturgijska grupa - petkom 19:00-20:30 sati (II)

11. Susret mladih petkom u 20:30 sati

12. Povremeno MVA Špansko i/ili Mješoviti pjevački zbor - petkom 19:30-21:30 sati (I)

13. Predškolski vjeronauk - subotom 10:00-11:00 sati (I)

14. Pomoć u učenju, instrukcije i Caritas - subotom 10:00-11:30 sati (II)

15. Ministrantski susret -  subotom u 9:30 sati

16. Proba dječjeg zbora -  subotom u 14:30 sati

 

...