Home ZAJEDNICE Liturgijska grupa

PDF Ispis E-mail

Pod nazivom Liturgijska grupa prvi puta smo se sastali za Tijelovo 2008. godine. Sastanci se održavaju i dandanas i na njima slušamo tumačenja misnih čitanja. Od ove godine sastajemo se ponedjeljkom poslije sv. Mise u 18:30 sati.

Sastanak započinjemo molitvom. Slijedi uvod u čitanja i osvrt gdje se nalazimo u liturgijskoj godini. Zatim pročitamo čitanja za sljedeću nedjelju. U 2012. godini služimo se knjigama za godinu B kao što su Adalbert Rebić Homilije, Bonaventura Duda Sjeme je riječ Božja, Mato Zovkić Markovo i Ivanovo evanđelje u našoj misi i svakako Živo vrelo.

Par minuta šutnje. Koncentracije na pročitano, na Riječ! Zatim razgovaramo o tome što je koga posebno dotaklo iz čega se može razviti diskusija nadahnuta Duhom Svetim. Svjesni smo da Bog djeluje kroz svoju riječ. Kao što daždi i sniježi s neba bez prestanka dok se zemlja ne natopi, oplodi i ozeleni da bi dala sjeme sijaču i kruha za jelo, tako se riječ koja iz mojih usta izlazi ne vraća k meni bez ploda, nego čini ono što sam htio i obistinjuje ono zbog čega je poslah. (Iz 55, 10-11) Nemojte dolaziti radi nas. Dođite radi Božje riječi. Živa je Božja riječ. I Riječ tijelom postade i nastani se među nama i vidjesmo slavu njegovu - slavu koju ima kao Jedinorođenac od Oca - pun milosti i istine. (Iv 1, 14)

U zadnjim brojevima Glasa Koncila čitamo što bi sve Liturgijska zajednica trebala biti.

Od presudne je važnosti na koji način dostojno i dolično slaviti liturgijska slavlja, napose u Dan Gospodnji, da bi ona djelovala u vidu preobrazbe kršćanskoga života i buđenja nade. Očito je da se cijela župna zajednica, pod vodstvom župnika, treba o tome pitati i razmišljati kako o nekim naglascima tako i organizacijskim pomacima. Premda se župnu zajednicu može zvati i liturgijskom zajednicom, osjeća se teološko-pastoralna opravdanost formiranja manje liturgijske inicijativne skupine kao živog vjerničkog kruga u župnoj zajednici. Dok Crkva 'čini liturgiju', liturgija, a posebice euharistija 'čini Crkvu'. Smisao je, dakle, liturgijske zajednice, kao 'aktivne jezgre', da njezini članovi, i svi župljani, budu zahvaćeniji duhom bogoslužja te da se to vidi u životu. Ovaj je živi krug od velike pomoći ne samo župniku, prvom odgovomom za liturgijska slavlja, već i cijeloj župnoj zajednici.

0d posebne je važnosti da liturgijska zajednica kao živi vjernički krug ima katehetsko i navještajno obilježje. Njezina zadaća nije davati neke 'recepte' za liturgijska slavlja veću prvome redu nastojati da njezini članovi dublje shvaćaju i doživljavaju bogoslužje Crkve. Naime, jer je tu cjelokupno bogatstvo Crkve, ono je bitno u hodu vjere.

Postoji prava prilika da se u Liturgijsku zajednicu uključe sve kategorije župljana, od djece (kao ministranata, čitača, pjevača i drugi) do najstarijih, kako bi se događalo međugeneracijsko prenošenje vjere. Osim toga, u toj zajednici, što je djeci i mladima svojstvenije, postoji šansa za neko 'činjenje', konkretno iz vjere.

Željeli bismo da naša Liturgijska grupa ubrzo postane Liturgijskom zajednicon.

Stipe Ćurković

RADNIM DANOM  u 7:30 i 18:00 sati. Ponedjeljkom nema jutarnje mise.