Home Mons. Zlatko Koren blagoslovio novopostavljeni kip Majke Božje u Španskom

Korisni sadržaji

 

WEB stranice zagrebačke Nadbiskupije

http://www.glas-koncila.hr/

http://www.zupa-ivanmerz.hr/

  

Naša crkva

IntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurch

Tko je online?

Trenutno aktivnih Gostiju: 34 


Mons. Zlatko Koren blagoslovio novopostavljeni kip Majke Božje u Španskom PDF Ispis E-mail
Autor mirosl@v   
Subota, 11 Prosinac 2021 22:30

Na sam blagdan Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije, župljani Župe BDM Žalosne – Špansko dobili su na dar upravo obnovljeno zapadno pročelje župne crkve i na njemu učvršćeno posebno oblikovano postolje s kipom Majke Božje.

„Često sam gledao mnoge vjernike kako prolazeći uz crkvu zastanu, prekriže se i pomole. Tu gestu pobožnosti čine mladi i odrasli. 

Osobito je dirljivo vidjeti kada roditelji 

ili djedovi i bake vode svoje unuke i uče ih moliti.“ – prisjeća se župnik Mato Matić, te nastavlja: „Zato sam zamolio NDS da dopusti obnovu fasade na zapadnoj strani crkve i postavljanje kipa Majke Božje. Krajem kolovoza dobili smo suglasnost NDS-a. Nakon toga izliven je kip Majke Božje od prašine bračkog kamena veličine 1,75m. Izrađeni su projekti za fasadu i okvir za kip. Do kraja studenoga obnovljena je i fasada i montiran je okvir s kipom Majke Božje.“

O idejnom rješenju postolja za kip govori projektant dipl. ing. arh. Krešimir Tičić: „ Poslužio sam se, naravno, citatom iz Ivanova Otkrivenja - I čudo veliko pojavilo se na nebu, žena zaodjenuta suncem, i mjesec joj pod nogama, a na glavi joj vijenac od dvanaest zvijezda.

Gospa je poveznica između Neba i Zemlje. Ona se javlja iz Nebeskih prostora, a ponikla je iz Zemaljskih. Kip je postavljen visoko na pročelju, a iza kipa sam produžio u vertikalu pročelja istim materijalom kao i za obradu podnožja crkve što je simbol povezanosti Zemlje i Neba. Iz pročelja izlazi zidna kružna staklena opna i kružna konstrukcija od sjajnog inoksa. Geometrija koncentričnih krugova simbolizira okupljanje okolo Gospe koja je postavljena u središte. Na vrhu čelične opne je staklena kugla koja predstavlja sunce, a oko Gospine glave je vijenac od dvanaest sjajnih žaruljica koje simbolički naznačuju zvijezde. Odabrao sam trajne materijale – čelične radijalne okrugle profile, te opne od prozirnog i satiniranog stakla dok rasvjetom postižemo efekt da Gospa lebdi ispred pročelja.“

Odmah po završetku svih radova, na molbu župnika Matića, radi blagoslova Gospinog kipa rado se odazvao mons. Zlatko Koren. On je prvo uz asistenciju župnika Mate Matića, supsidijara Andrije Vrane, župnog vikara Luke Tufekovića i župnika susjedne Župe Blaženoga Ivana Merza Marka Čolaka predslavio euharistiju povodom blagdana Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije , a zatim je pred kipom Blažene Marije molio blagoslivljajući njega i prisutne vjernike.

“Obećajemo da ćemo Ti ostati vjerni i iskreni štovatelji.
Vjerni dok budu žuborili potočići naši,
šumile rijeke naše, dok se bude pjenilo sinje more naše.

Vjerni dok se budu zelenile livade naše,
dok su budu zlatile njive naše,
dok se budu sjenile tamne šume naše,
dok bude mirisalo cvijeće domovine naše!”

… kako je to molio kardinal blaženi Alojzije Stepinac

 

/mk

 

 

.

Ažurirano Utorak, 14 Prosinac 2021 09:36
 

Obavijesti

RASPORED MISA

 

NEDJELJOM u 8:00, 9:30*, 11:00* i 18:30 sati.

RADNIM DANOM  u 7:30* i 18:30 sati. Ponedjeljkom nema jutarnje mise. 

Ispovijedati se možete radnim danom pola sata prije mise. Nedjeljom se ne ispovijeda.

* U vrijeme ljeta od 1. srpnja do kraja kolovoza radnim danima sveta misa bit će samo u 18:30 sati, a nedjeljama u 8:0010:00 i 18:30 sati.


 

UREDOVNO VRIJEME:

Utorak, srijeda, četvrtak i petak od 16:30 do 18:30 sati.

 

Rkt. Župni ured BDMŽ Špansko

Jurja Barakovića 20

10090 Zagreb - Susedgrad


Telefon: 01/ 38 98 566


E-mail: zupaspansko@gmail.com

Web: www.zupa-bdmz-spansko.hr


Broj računa kod Erste&Steiermärkische Bank d.d. 

Župa B.D. Marije Žalosne

Barakovićeva 20, 10090 Zagreb-Susedgrad

IBAN:HR4424020061100282943

OIB:89347058117


Upravitelj župe: vlč. Mato Matić

Župni vikar: vlč. Luka Tufeković

 

ŽUPNE OBAVIJESTI

 

Tjedni raspored korištenja učionica Pastoralnog centra


1. MVA Špansko - ponedjeljkom 19:30-21:30 sati (I)

2. Molitvena zajednica Krvi Kristove + Schoenstatt - ponedjeljkom 19:00-20:15 sati (II)

3. Zbor mladih Maranatha - utorkom 19:15-22:00 sata (I)

4. Marijina legija - utorkom 19:00-20:15 sati (II)

5. Mješoviti pjevački zbor BDMŽ Špansko - srijedom 19:00-21:00 sat (I)

6. Kursiljo - srijedom 19:00-20:15 sati (II)

7. Zbor sv. Cecilije - četvrtkom 19:30-20:15 sati (I)

8. Susret obiteljske zajednice - zadnji četvrtak u mjesecu u 19:00 sati (II)

9. Zbor mladih Maranatha - četvrtkom 20:15-22:00 sata (I)

10. Liturgijska grupa - petkom 19:00-20:30 sati (II)

11. Susret mladih petkom u 20:30 sati

12. Povremeno MVA Špansko i/ili Mješoviti pjevački zbor - petkom 19:30-21:30 sati (I)

13. Predškolski vjeronauk - subotom 10:00-11:00 sati (I)

14. Pomoć u učenju, instrukcije i Caritas - subotom 10:00-11:30 sati (II)

15. Ministrantski susret -  subotom u 9:30 sati

16. Proba dječjeg zbora -  subotom u 14:30 sati

 

...