Home Biskup Mijo Gorski krstio peto dijete obitelji Lončar u župi BDMŽ Špansko

Korisni sadržaji

 

WEB stranice zagrebačke Nadbiskupije

http://www.glas-koncila.hr/

http://www.zupa-ivanmerz.hr/

  

Naša crkva

IntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurch

Tko je online?

Trenutno aktivnih Gostiju: 19 


Biskup Mijo Gorski krstio peto dijete obitelji Lončar u župi BDMŽ Špansko PDF Ispis E-mail
Autor mirosl@v   
Srijeda, 09 Listopad 2019 11:54

Vjera u nama nikada ne smije prestati rasti

U Župi Blažene Djevice Marije Žalosne u Španskom nije se dugo čekalo na novo radosno slavlje. Pomoćni zagrebački biskup mons. Mijo Gorski u nedjelju, 6. listopada 2019. godine krstio je malenu Lenu, peto dijete obitelji Lončar.

U promišljanje o liturgijskim čitanjima 27. nedjelje kroz godinu, mons. Gorski uveo je župljane pitanjem – što je to vjera?  Vjera je u prvom redu, naglasio je, milosni Božji dar, ona je odgovor na Božji zov u nama koji se potvrđuje tijekom cijeloga našeg života i poput gorušičinog zrna može „rasti, razviti se i dati lijepi plod u životu, a isto tako može ne proklijati ili pak može biti ugušena negdje tijekom života i ostati besplodna“. Zato nas je apostol Pavao pozvao da raspirujemo taj milosni Božji dar u sebi, ali sami svojim nastojanjima ga ne možemo sačuvati i razviti. Kako bi nam u tome pomogao, Isus nam u evanđelju daje dva sredstva po kojima možemo čuvati svoju vjeru, a to su molitva i euharistija. Onome tko napusti molitvu i euharistiju vjera će iz dana u dan slabjeti i na kraju umrijeti jer se vjera čuva, raspiruje, umnožava i učvršćuje upravo kroz molitvu i euharistiju i stoga vjera u nama nikada ne smije prestati rasti.

.

.

Isus u evanđelju kao primjer uzima gorušičino zrno – maleno zrno koje krije neslućenu snagu kojom iz naoko mrtve materije isklija novi život. Tako i onaj tko u sebi nosi vjeru u Boga ima snagu „pred kojom stvari koje nam se čine nemoguće najedanput postaju moguće, usudimo se poduzimati djela protivna našem ljudskom iskustvu, graditi ne na svojem znanju i na svojem umijeću, nego na Božjoj svemoći. To je snaga vjere koja se očituje u onim trenucima koje naš razum i naše sposobnosti ne mogu nadići. Granicu smrti ne nadilazi ništa ljudsko, nadilazi samo snaga vjere i uskrsnuće koje nam po toj vjeri Krist daje. Vjerom se mi, kao u našem ljudskom životu slikovito, prihvaćamo za Božju ruku i čvrsto držimo za nju – tako dobivamo snagu koja je veća od svih ovih problema koje na zemlji imamo. I tamo gdje više kao ljudi ne vidimo izlazak, vjernik još uvijek vidi otvorene mogućnosti koje Bog daje. To posebno vrijedi za one trenutke koji su poput nepremostivih zapreka i ponora u našem ljudskom životu, za neke bezizlazne situacije u kojima se često znamo naći, za našu bolest, za krajnje siromaštvo – vjernik ima Krista kao snažnog pratioca i s njime prolazi kroz to, zato nikad ne očajava“, istaknuo je mons. Gorski.

.

.

Potaknuo je svakog okupljenog da se zapita je li njegova vjera živa i što je to učinio iz svoje vjere? „Ako vjera ne usmjerava moje korake, ako ne utječe na moje odluke, onda je ona mrtva. Ja sam samo na popisu vjernika, na popisu krštenih, a ne kršćanin“, naglasio je i ohrabrio župljane da se ne boje živjeti svoju vjeru unatoč svim teškoćama i problemima.

.

.

Kao uzor u tome pred njih je stavio bl. Alojzija Stepinca „koji je u najgore vrijeme, mučno vrijeme rata, ostao čist i pred Bogom i pred ljudima i ostao je svjedok vjernosti Gospodinu i Crkvi“, ali i apostole koji su se osjećali slabi i mali pred zahtjevima života, pred prijetnjama koje su dolazile sa svih strana i koji su molili: umnoži nam, Gospodine, vjeru. „Zajedno s apostolima i mi molimo: umnoži nam, Gospodine, vjeru! Vjeru koja rasvjetljuje naš um da spoznamo istinu, vjeru koja čisti naše osjećaje da budu lijepi prema Bogu i prema drugima, vjeru koja jača našu volju da ustraje usprkos zlu i onda kad nam se čini da nas je i sam Bog napustio, vjeru koja pobjeđuje svijet i čijom snagom gledamo s onu stranu smrti. To je vjera koja spašava“ i takvu vjeru roditelji trebaju usaditi Leni koja je danas krštena, zaključio je mons. Gorski.

.

 

Elizabeta Mikulić

Ažurirano Srijeda, 09 Listopad 2019 14:15
 

Obavijesti

RASPORED MISA

 

NEDJELJOM u 8:00, 9:30*, 11:00* i 18:30 sati.

RADNIM DANOM  u 7:30* i 18:30 sati. Ponedjeljkom nema jutarnje mise. 

Ispovijedati se možete radnim danom pola sata prije mise. Nedjeljom se ne ispovijeda.

* U vrijeme ljeta od 1. srpnja do kraja kolovoza radnim danima sveta misa bit će samo u 18:30 sati, a nedjeljama u 8:0010:00 i 18:30 sati.


 

UREDOVNO VRIJEME:

Utorak, srijeda, četvrtak i petak od 16:30 do 18:30 sati.

 

Rkt. Župni ured BDMŽ Špansko

Jurja Barakovića 20

10090 Zagreb - Susedgrad


Telefon: 01/ 38 98 566


E-mail: zupaspansko@gmail.com

Web: www.zupa-bdmz-spansko.hr


Broj računa kod Erste&Steiermärkische Bank d.d. 

Župa B.D. Marije Žalosne

Barakovićeva 20, 10090 Zagreb-Susedgrad

IBAN:HR4424020061100282943

OIB:89347058117


Upravitelj župe: vlč. Mato Matić

Župni vikar: vlč. Alen Vrbek

 

ŽUPNE OBAVIJESTI

 

Tjedni raspored korištenja učionica Pastoralnog centra


1. MVA Špansko - ponedjeljkom 19:30-21:30 sati (I)

2. Molitvena zajednica Krvi Kristove + Schoenstatt - ponedjeljkom 19:00-20:15 sati (II)

3. Zbor mladih Maranatha - utorkom 19:15-22:00 sata (I)

4. Marijina legija - utorkom 19:00-20:15 sati (II)

5. Mješoviti pjevački zbor BDMŽ Špansko - srijedom 19:00-21:00 sat (I)

6. Kursiljo - srijedom 19:00-20:15 sati (II)

7. Zbor sv. Cecilije - četvrtkom 19:30-20:15 sati (I)

8. Susret obiteljske zajednice - zadnji četvrtak u mjesecu u 19:00 sati (II)

9. Zbor mladih Maranatha - četvrtkom 20:15-22:00 sata (I)

10. Liturgijska grupa - petkom 19:00-20:30 sati (II)

11. Susret mladih petkom u 20:30 sati

12. Povremeno MVA Špansko i/ili Mješoviti pjevački zbor - petkom 19:30-21:30 sati (I)

13. Predškolski vjeronauk - subotom 10:00-11:00 sati (I)

14. Pomoć u učenju, instrukcije i Caritas - subotom 10:00-11:30 sati (II)

15. Ministrantski susret -  subotom u 9:30 sati

16. Proba dječjeg zbora -  subotom u 14:30 sati

 

...