Home Prvi dan trodnevnice - priprava za svetkovinu BDMŽ Špansko 2019.

Korisni sadržaji

 

WEB stranice zagrebačke Nadbiskupije

http://www.glas-koncila.hr/

http://www.zupa-ivanmerz.hr/

  

Naša crkva

IntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurch

Tko je online?

Trenutno aktivnih Gostiju: 57 


Prvi dan trodnevnice - priprava za svetkovinu BDMŽ Špansko 2019. PDF Ispis E-mail
Autor mirosl@v   
Četvrtak, 12 Rujan 2019 21:14

Nenametljiva, ponizna službenica Gospodnja

Radosna i otvorena srca i ove godine smo započeli trodnevnu duhovnu pripravu za proslavu našeg župnog blagdana. Svetu misu prvoga dana trodnevnice, u četvrtak, 12. rujna 2019. godine predslavio je vlč. Marko Čolak, upravitelj Župe bl. Ivana Merza u Španskom.  .

.

Uvodeći u euharistijsko slavlje, vlč. Marko je okupljenim vjernicima posvijestio da je promjena smisao pripreme za nešto veliko, da trebamo pripraviti svoja srca i otvoriti se Božjem planu i Božjoj providnosti kako bismo mogli obogatiti svoju svakodnevicu.

Budući da je naša župna duhovna priprava započela spomenom Imena Marijina, preko brojnih imena kojima nazivamo Mariju vlč. Marko je naglasio da možemo vidjeti kako je Marija bliska našim situacijama i koliko nas razumije. Tako ju između ostaloga častimo i kao Gospu Žalosnu što znači da nam je potrebna njezina utjeha „jer u svim našim životnim situacijama ona je uvijek prisutna, a vjerujem da nam je najbliža u našim patnjama, onda kad nam je teško i kad se mučimo“.

.

 

.

I Marija je kroz svoj život prošla razne teškoće, ali unatoč svemu, unatoč najvećoj boli koju je doživjela kao majka zbog gubitka svog djeteta, vlč. Marko je zamijetio da je njezin život ipak bio ispunjen radošću. „Zanimljivo je kako ona nikad u tim teškim trenucima nije očajavala, niti u jednom teškom trenutku nije izgubila tlo pod svojim nogama, nego ona i dalje ponizno slijedi ono što je rekla anđelu – neka bude po tvojoj riječi. Ona niti u jednom trenutku ne gubi vjeru, znala je koja je njezina uloga, koje je njezino mjesto i što kao majka treba činiti. Nenametljiva, ponizna službenica Gospodnja“, koja je uvijek bila ukorijenjena u Gospodina.

Stoga nam Marijin lik treba biti trajno pred očima kao primjer ustrajnog vršenja Božje volje, ali i kao izvor radosti i utjehe jer u patnjama, bolestima i problemima nismo sami, imamo svoju majku koja nad svakim problemom bdije i preko cijele noći kao što to zemaljska majka čini za svoje bolesno dijete – sve to i Marija čini za nas u duhovnom smislu kad klonemo i padamo. Ona je ta koja nas radosno čeka da nas zagrli, da nam pruži trenutak utjehe, radosti i mira.


.

.

Zagledanost u Mariju vodi nas i do osobnog preispitivanja kako se u svakodnevnom životu odnosimo prema patnji i žalosti, koliko negodujemo, žalimo se, prigovaramo Bogu, odbijamo i ne želimo pronaći smisao križa koji nam Bog daje… Propovjednik je stoga potaknuo okupljene vjernike da odgovore na ta pitanja kako bi otkrili u čemu su još slabi u duhovnom životu, na čemu trebaju raditi, za što treba „pozvati Mariju i na koju duhovnu ranu da stavi flaster, gdje da me Bog izliječi“.

Iako su patnja i bol neminovne stvarnosti koje nas okružuju, one nam ujedno mogu pomoći da se pročistimo i pripremimo za konačan susret s Bogom. Zato nam je Marija najbolja učiteljica kako da ne očajavamo u životu i potiče nas da budemo hrabri jer će „nakon ovozemaljskog progona i trpljenja svima zasjati sunce radosti i mira, ako ne ovdje, onda barem na nebesima, a to je naš konačni smisao“, zaključio je vlč. Marko.

.

.

 

Alen Vrbek/Elizabeta Mikulić/mk

Ažurirano Subota, 14 Rujan 2019 16:19
 

Obavijesti

RASPORED MISA

 

NEDJELJOM u 8:00, 9:30*, 11:00* i 18:30 sati.

RADNIM DANOM  u 7:30* i 18:30 sati. Ponedjeljkom nema jutarnje mise. 

Ispovijedati se možete radnim danom pola sata prije mise. Nedjeljom se ne ispovijeda.

* U vrijeme ljeta od 1. srpnja do kraja kolovoza radnim danima sveta misa bit će samo u 18:30 sati, a nedjeljama u 8:0010:00 i 18:30 sati.


 

UREDOVNO VRIJEME:

Utorak, srijeda, četvrtak i petak od 16:30 do 18:30 sati.

 

Rkt. Župni ured BDMŽ Špansko

Jurja Barakovića 20

10090 Zagreb - Susedgrad


Telefon: 01/ 38 98 566


E-mail: zupaspansko@gmail.com

Web: www.zupa-bdmz-spansko.hr


Broj računa kod Erste&Steiermärkische Bank d.d. 

Župa B.D. Marije Žalosne

Barakovićeva 20, 10090 Zagreb-Susedgrad

IBAN:HR4424020061100282943

OIB:89347058117


Upravitelj župe: vlč. Mato Matić

Župni vikar: vlč. Alen Vrbek

 

ŽUPNE OBAVIJESTI

 

Tjedni raspored korištenja učionica Pastoralnog centra


1. MVA Špansko - ponedjeljkom 19:30-21:30 sati (I)

2. Molitvena zajednica Krvi Kristove + Schoenstatt - ponedjeljkom 19:00-20:15 sati (II)

3. Zbor mladih Maranatha - utorkom 19:15-22:00 sata (I)

4. Marijina legija - utorkom 19:00-20:15 sati (II)

5. Mješoviti pjevački zbor BDMŽ Špansko - srijedom 19:00-21:00 sat (I)

6. Kursiljo - srijedom 19:00-20:15 sati (II)

7. Zbor sv. Cecilije - četvrtkom 19:30-20:15 sati (I)

8. Susret obiteljske zajednice - zadnji četvrtak u mjesecu u 19:00 sati (II)

9. Zbor mladih Maranatha - četvrtkom 20:15-22:00 sata (I)

10. Liturgijska grupa - petkom 19:00-20:30 sati (II)

11. Susret mladih petkom u 20:30 sati

12. Povremeno MVA Špansko i/ili Mješoviti pjevački zbor - petkom 19:30-21:30 sati (I)

13. Predškolski vjeronauk - subotom 10:00-11:00 sati (I)

14. Pomoć u učenju, instrukcije i Caritas - subotom 10:00-11:30 sati (II)

15. Ministrantski susret -  subotom u 9:30 sati

16. Proba dječjeg zbora -  subotom u 14:30 sati

 

...