Home Svetkovina Velika Gospa - hodočašće u Stenjevec

Korisni sadržaji

 

WEB stranice zagrebačke Nadbiskupije

http://www.glas-koncila.hr/

http://www.zupa-ivanmerz.hr/

  

Naša crkva

IntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurch

Tko je online?

Trenutno aktivnih Gostiju: 9 


Svetkovina Velika Gospa - hodočašće u Stenjevec PDF Ispis E-mail
Autor mirosl@v   
Srijeda, 07 Kolovoz 2019 08:32

U četvrtak 15. kolovoza u 11 sati u Gospinom parku crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije Stenjevec održano je misno slavlje povodom svetkovine Velike Gospe i blagdana Župe. 

Svetu misu pred više tisuća hodočasnika iz svih župa Kustošijskog dekanata predslavio je preč. Robert Šreter, župnik iz Šestina, a uz asistenciju svećenika Dekanata.

 

.

.

Crkva župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Stenjevcu prema poznatim podacima datira još iz 14. stoljeća. Misna dvorana bogato je ukrašena, a najvrjednijim umjetninama smatraju se drveni gotički kip Stenjevečke Gospe i veliko drveno raspelo najvjerojatnije iz prve polovice 17. stoljeća.

.

.

.

Svečanom procesijom iz Crkve prema Gospinom parku ministranti i svećenici popratili su kip Gospe Stenjevečke koji su nosile članice KUD-a Stenjevec.

.

.

Pred sam početak svete mise župnik Vjekoslav Meštrić, dekan Kustošijskog dekanata pozdravio pristigle vjernike i hodočasnike u ime župe koja ove godine slavi 685 godina od prvog spomena i 250 godina od posvete crkve te je nastavio – Majka Božja je bila i ostala stoljećima vjerna obljetnica, zagovornica i pomoćnica hrvatskog naroda. Pod okriljem lika Majke Božje Stenjevečke mi želimo danas posvjedočiti radost vjere u nebesku proslavu naše nebeske Majke. Zagledani u njezin lik želimo obnoviti snagu vjere koja ju je pronosila kroz život. A ovdje smo kao velika obitelj i kao Marijina djeca koja svojoj Majci dolaze izraziti zahvalnost, uputiti molbe, pronaći utjehu i snagu za svoj život.

Zatim je vlč. Meštrić pozdravio preč. Roberta Šretera i zamolio ga da započne ovo sveto misno slavlje.

.

.

U uvodu u misno slavlje preč. Šreter pozdravio je mnoštvo okupljenih hodočasnika pristiglih kako bi zajedno proslavili svetkovinu uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo.

.

.

U svom obraćanju vjernicima, preč. Šreter gledajući mnoštvo naroda, koji je stigao da pred kipom Velike Gospe Mariji iznese svoju zahvalnost, molbe i svoja trpljenja, poručio je - Sve to stavimo pred nju, ona je majka koja razumije, vidi, prihvaća, ona je majka koja nas poznaje i ljubi, ona je majka koja moli za nas i moli s nama. Učimo od Marije kako vjerovati, učimo od Marije vjerovati i onda kada je to teško i onda kada ne razumijemo, kada se ne snalazimo. Učimo vjerovati kako je ona vjerovala da bismo i mi poput nje bili blaženi.

.

.

Obnovimo svoju vjeru, pa će se i ovo hrvatsko društvo, koje se sve više urušava, obnoviti. Ako ga mi kršćani ne obnovimo, i to prije svega snagom svoje vjere, neće ga obnoviti nitko drugi. Toliko smo se već puta uvjerili da ni ekonomija, ni politika ni bilo koja druga društvena snaga nemaju sposobnost, a nemaju niti volju mijenjati na bolje, mijenjaju se stvari na gore. Ali zato nemojmo mi koji smo Kristovi učenici koji smo Marijina djeca, nemojmo nasjedati, vratimo vjeru u svoj život!

.

.

Na kraju svoje homilije preč. Šreter je govorio o našoj odgovornosti za sadašnju Hrvatsku.

Mi smo odgovorni za sadašnjost i za budućnost Lijepe Naše. I u prvome redu o nama, o ozbiljnosti naše vjere ovisi kakva će Hrvatska izgledati sutra. Njoj koja je kraljica Hrvata, koja je majka Hrvata, koja je najvjernija odvjetnica Hrvatskoga naroda i danas upućujemo svoje molbe da nas ona prati svojom majčinskom ljubavlju kao što je hrvatski narod pratila kroz tolika minula stoljeća.

.

.

Blagoslov nabožnih predmeta …

.

.

… i zavjetna molitva Gospi Stenjevečkoj.

.

.

Nakon euharistijskog slavlja kip Gospe Stenjevečke u procesiji se vraća u crkvu.

.

 

.

 

zb/mk

Ažurirano Ponedjeljak, 19 Kolovoz 2019 14:25
 

Obavijesti

RASPORED MISA

 

NEDJELJOM u 8:00, 9:30*, 11:00* i 18:30 sati.

RADNIM DANOM  u 7:30* i 18:30 sati. Ponedjeljkom nema jutarnje mise. 

* U vrijeme ljeta od 1. srpnja do kraja kolovoza radnim danima sveta misa bit će samo u 18:30 sati, a nedjeljama u 8:0010:00 i 18:30 sati.

 

UREDOVNO VRIJEME:

Utorak, srijeda, četvrtak i petak od 16:30 do 18:30 sati.

 

Rkt. Župni ured BDMŽ Špansko

Jurja Barakovića 20

10090 Zagreb - Susedgrad


Telefon: 01/ 38 98 566


E-mail: zupaspansko@gmail.com

Web: www.zupa-bdmz-spansko.hr


Broj računa kod Erste&Steiermärkische Bank d.d. 

Župa B.D. Marije Žalosne

Barakovićeva 20, 10090 Zagreb-Susedgrad

IBAN:HR4424020061100282943

OIB:89347058117


Upravitelj župe: vlč. Mato Matić

Župni vikar: vlč. Alen Vrbek

 

ŽUPNE OBAVIJESTI

 

Tjedni raspored korištenja učionica Pastoralnog centra


1. MVA Špansko - ponedjeljkom 19:30-21:30 sati (I)

2. Molitvena zajednica Krvi Kristove + Schoenstatt - ponedjeljkom 19:00-20:15 sati (II)

3. Zbor mladih Maranatha - utorkom 19:15-22:00 sata (I)

4. Marijina legija - utorkom 19:00-20:15 sati (II)

5. Mješoviti pjevački zbor BDMŽ Špansko - srijedom 19:00-21:00 sat (I)

6. Kursiljo - srijedom 19:00-20:15 sati (II)

7. Zbor sv. Cecilije - četvrtkom 19:30-20:15 sati (I)

8. Susret obiteljske zajednice - zadnji četvrtak u mjesecu u 19:00 sati (II)

9. Zbor mladih Maranatha - četvrtkom 20:15-22:00 sata (I)

10. Liturgijska grupa - petkom 19:00-20:30 sati (II)

11. Susret mladih petkom u 20:30 sati

12. Povremeno MVA Špansko i/ili Mješoviti pjevački zbor - petkom 19:30-21:30 sati (I)

13. Predškolski vjeronauk - subotom 10:00-11:00 sati (I)

14. Pomoć u učenju, instrukcije i Caritas - subotom 10:00-11:30 sati (II)

15. Ministrantski susret -  subotom u 9:30 sati

16. Proba dječjeg zbora -  subotom u 14:30 sati

 

...