Home Biskup Mijo Gorski krstio šesto dijete obitelji Aleksa u župi BDMŽ Špansko

Korisni sadržaji

 

WEB stranice zagrebačke Nadbiskupije

http://www.glas-koncila.hr/

http://www.zupa-ivanmerz.hr/

  

Naša crkva

IntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurch

Tko je online?

Trenutno aktivnih Gostiju: 26 


Biskup Mijo Gorski krstio šesto dijete obitelji Aleksa u župi BDMŽ Špansko PDF Ispis E-mail
Autor mirosl@v   
Ponedjeljak, 09 Travanj 2018 13:01

Kršćanska obitelj s Bogom združena je ono od čega živimo

Kao što je za obitelj neizmjerna radost rođenje djeteta, tako su i za župnu zajednicu posebno radosni dani kada prima nove članove. Zato je i nedjelja Božjega milosrđa, 8. travnja 2018. godine, u Župi Blažene Djevice Marije Žalosne u Španskom bila osobito svečana – na poseban način zbog krštenja malog Ante, šestog 

djeteta obitelji Aleksa, i još četvero djece. Misno slavlje predvodio je mons. Mijo Gorski, pomoćni biskup zagrebački.

Tumačeći svima dobro poznato evanđelje „o nevjernom Tomi“, u nadahnutoj homiliji mons. Gorski ustvrdio je da je i naš današnji mentalitet sličan onome iz Tominog vremena – on je kao i mnogi ljudi danas samo želio potvrdu svoje vjere, želio se uvjeriti da je Isus, kojega je vidio u grobu, zaista živ. Danas nam to pak nameću tehnologija i znanost koje nas uvjeravaju da ne postoji ništa izvan onoga što se može dokazati pokusima, ništa izvan naših osjetila. S druge strane, Crkva nas uči da čovjeka trebaju voditi i razum i vjera jer bez razumske spoznaje i opravdanja bili bismo u zabludama. Tako i Isusovo uskrsnuće „mora proći kroz cijelo naše biće – i kroz naše osjećaje, i kroz našu razumsku spoznaju i kroz naše prihvaćanje u vjeri onoga što nas nadilazi i, moramo priznati, ne možemo uvijek rastumačiti“, naglasio je mons. Gorski.

Hrabrost priznanja vlastitog nerazumijevanja i ustrajnost u traženju odgovora su Tomine kvalitete koje je mons. Gorski posebno istaknuo, kao i spremnost zajednice da ga, unatoč njegovim slabostima, prihvati. Upravo nas na taj način evanđelje uči kakav primjer zajednice i mi trebamo nasljedovati: „Jaka je ona obitelj koja može nositi svog najslabijeg člana. Jaka je ona Crkva koja može u svojoj sredini trpjeti nevjernike. Jak je onaj narod koji može i s izdajicama živjeti. Zašto? Ne zato da bi odobravao te postupke, nego zato da poput apostola pomognu doći do spoznaje vjere, do susreta s Uskrslim. Ako se mi zatvorimo, nećemo omogućiti drugima da prepoznaju Isusa uskrsnuloga, nego će se odijeliti. Ali ako mi nosimo druge, sa svim njihovim vjerama i nevjerama, onda omogućavamo drugima da spoznaju Istinu Evanđelja, da spoznaju Istinu koja se zove Isus Krist, da prihvate tu Istinu Evanđelja“.

Na Tominom primjeru Isus nas uči još jednu važnu stvar. Toma je želio dotaknuti živog Isusa, njegovo zemaljsko tijelo. A Isus mu pokazuje svoje preobraženo tijelo, novo, drugačije – time nas uči da ljudski život nije začarani krug, nego pravocrtna linija od rođenja prema vječnosti na kojoj se ništa ne ponavlja, nego je svaki trenutak jedna novost. Tako nas Gospodin „trga iz prošlosti da ne ostanemo u njoj zarobljeni svojim grijehom, svojim navikama ili događajima koji nas opterećuju“. Pružajući Tomi mogućnost da ga dotakne, Isus i nama govori da ga svi mogu dotaknuti u njegovom proslavljenom tijelu – u Crkvi. „Isus tu nosi rane, rane naših grijeha, rane bolesti, rane razdora, rane nevolja i kad dotičemo braću i sestre u našoj Crkvi, u mističnom otajstvenom tijelu koje je ranjeno, mi Krista dotičemo i na taj način nam on daje mogućnost da se uvijek iznova osvjedočimo o njegovoj blizini, o njegovom životu, njegovoj prisutnosti, da je živi Bog i da je živ među nama i u nama“, posvijestio je okupljenim vjernicima mons. Gorski.

Na kraju homilije (koju u cijelosti možete pročitati ovdje), mons. Gorski osvrnuo se i na opasnost odvajanja od zajednice koju možemo prepoznati i u Tominoj situaciji. Bijeg i odvajanje uvijek neminovno donose pustoš i prazninu, a nas ostavljaju bez temelja i korijena. Evanđelje nas zato poziva na potpuno suprotno: „traži od nas da ostanemo u onome što jesmo, da ne napuštamo svoje, da ne bježimo od svojih. Nego da tu gdje nas je Bog postavio gradimo najljepši život koji znamo graditi, najljepše odnose koje možemo stvoriti, najljepšu domovinu koju možemo zamisliti. To je zadatak nas kršćana, to nam je posao – da tako radeći omogućimo da po našem životu ljudi prepoznaju živoga Boga, Isusa Krista koji je uskrsnuo“.

Svečano euharistijsko slavlje mons. Gorski završio je čestitkom i zahvalom roditeljima što su imali hrabrosti prihvatiti život, na njihovom snažnom svjedočanstvu katoličke vjere te što svojim primjerom svjedoče ljepotu kršćanskoga braka kako je zapisano u Svetome Pismu jer „kršćanska obitelj s Bogom združena je ono od čega živimo“.

 

Elizabeta Mikulić/Cvitan Zeljko/Miroslav Kadija

 

Ažurirano Utorak, 10 Travanj 2018 07:53
 

Obavijesti

RASPORED MISA

 

NEDJELJOM u 8:00, 9:30*, 11:00* i 18:30 sati.

RADNIM DANOM  u 7:30* i 18:30 sati. Ponedjeljkom nema jutarnje mise. 

* U vrijeme ljeta od 1. srpnja do kraja kolovoza radnim danima sveta misa bit će samo u 18:30 sati, a nedjeljama u 8:0010:00 i 18:30 sati.

 

UREDOVNO VRIJEME:

Utorak, srijeda, četvrtak i petak od 16:30 do 18:30 sati.

 

Rkt. Župni ured BDMŽ Špansko

Jurja Barakovića 20

10090 Zagreb - Susedgrad


Telefon: 01/ 38 98 566


E-mail: zupaspansko@gmail.com

Web: www.zupa-bdmz-spansko.hr


Broj računa kod Erste&Steiermärkische Bank d.d. 

Župa B.D. Marije Žalosne

Barakovićeva 20, 10090 Zagreb-Susedgrad

IBAN:HR4424020061100282943

OIB:89347058117


Upravitelj župe: vlč. Mato Matić

Župni vikar: vlč. Alen Vrbek

 

ŽUPNE OBAVIJESTI

 

Tjedni raspored korištenja učionica Pastoralnog centra


1. MVA Špansko - ponedjeljkom 19:30-21:30 sati (I)

2. Molitvena zajednica Krvi Kristove + Schoenstatt - ponedjeljkom 19:00-20:15 sati (II)

3. Zbor mladih Maranatha - utorkom 19:15-22:00 sata (I)

4. Marijina legija - utorkom 19:00-20:15 sati (II)

5. Mješoviti pjevački zbor BDMŽ Špansko - srijedom 19:00-21:00 sat (I)

6. Kursiljo - srijedom 19:00-20:15 sati (II)

7. Zbor sv. Cecilije - četvrtkom 19:30-20:15 sati (I)

8. Susret obiteljske zajednice - zadnji četvrtak u mjesecu u 19:00 sati (II)

9. Zbor mladih Maranatha - četvrtkom 20:15-22:00 sata (I)

10. Liturgijska grupa - petkom 19:00-20:30 sati (II)

11. Susret mladih petkom u 20:30 sati

12. Povremeno MVA Špansko i/ili Mješoviti pjevački zbor - petkom 19:30-21:30 sati (I)

13. Predškolski vjeronauk - subotom 10:00-11:00 sati (I)

14. Pomoć u učenju, instrukcije i Caritas - subotom 10:00-11:30 sati (II)

15. Ministrantski susret -  subotom u 9:30 sati

16. Proba dječjeg zbora -  subotom u 14:30 sati

 

...