Home Blagdan župe Blažene Djevice Marije Žalosne - Špansko

Korisni sadržaji

 

WEB stranice zagrebačke Nadbiskupije

http://www.glas-koncila.hr/

http://www.zupa-ivanmerz.hr/

  

Naša crkva

IntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurch

Tko je online?

Trenutno aktivnih Gostiju: 23 


Blagdan župe Blažene Djevice Marije Žalosne - Špansko PDF Ispis E-mail
Autor mirosl@v   
Subota, 16 Rujan 2017 00:38

Marija iz nebeske Crkve nad nama bdije, za nas zagovara i na nas računa

U radosnom i slavljeničkom raspoloženju, u petak, 15. rujna 2017. godine, proslavili smo naš župni blagdan. Svečano večernje euharistijsko slavlje predslavio je mons. Jure Bogdan, vojni ordinarij u Republici Hrvatskoj, u zajedništvu sa svećenicima Kustošijskog dekanata. Vrijedno je istaknuti da su pjevanje na svetoj misi predvodila sva četiri župna zbora: dječji zbor „Santo“, zbor mladih „Maranatha“, Mješoviti  pjevački zbor i Zbor sv. Cecilije.

Okupljene vjernike mons. Bogdan je na početku homilije slikovito unio u zadnje trenutke Isusova života, na Golgotu gdje se odvijala borba života i smrti. „Tik uz njegov križ priljubila se ona – Gospa, njegova Majka“, a kraj nje učenik kojega je Isus ljubio te gledajući ih Isus izgovara svoju posljednju oporuku, svoju posljednju želju – majci kaže: „Ženo, evo ti sina!“, a zatim učeniku: „Evo ti majke!“ Kao što je naglasio mons. Bogdan, Ivan je u toj situaciji predstavnik Crkve i od toga časa, kaže Sveto pismo, Mariju uze k sebi.

Nastavljajući pregledom evanđeoskih izvještaja, Propovjednik je izdvojio da je Blažena Djevica Marija u prvom redu predstavljena kao Isusova majka, a „njezino bogomajčinstvo je dragovoljno – ona je službenica Gospodnja, njezino je služenje u potpunoj slobodi, u velikoj i snažnoj vjeri“. Marija je zajedno s Josipom brinula za dijete Isusa, a i kada je Isus odrastao ona uvijek ostaje „njegovom majkom i nadasve vjernicom koja slijedi njegovo djelovanje, svjesna njegovog poslanja prati ga majčinskom brigom i ljubavlju, kao što svaka majka prati svoje dijete“, sve do golgotskoga križa od kojega Kristovi vjernici u njoj očima vjere i srca gledaju i osjećaju svoju majku kojoj se utječu.

„Ona, koja je prepoznata i priznata kao Majka spasenja, Majka života, Majka milosti, Majka spašenih, Majka svih živih, s pravom je nazvana i naziva se Majkom Crkve, Majkom našom“, istaknuo je mons. Bogdan te dodao da „nebeska Majka, Majka Crkve iz nebeske, proslavljene Crkve, bdije raširenih ruku nad svojom djecom, nad svim članovima Crkve i majčinski za nas zagovara, za nas brine i na nas računa“.

Kao što i mi svjedočimo, u brojnim marijanskim svetištima i crkvama u našoj domovini, ali i diljem svijeta, „na osobit način susreću se nebo i zemlja, susreću se djeca sa svojom majkom i taj proces nezaustavljivo traje – ona, majka Spasitelja, majka Crkve, nezaustavljivo privlači ljude k sebi kako bi ih odvela k srcu svoga Sina, Bogu koji je ljubav“, naglasio je Propovjednik.

Opisujući Mariju, mons. Bogdan stavio je u središte upravo njezinu poniznost i veličinu u neznatnosti – „uvijek je diskretna, majčinski inteligentna, mudra, razborita bdije, ona nas prati i usmjerava u središte našeg spasenja, našeg otkupljenja, naše vjere, vodi nas svome Sinu“.

Na kraju euharistijskoga slavlja, zahvaljujući na svjedočanstvu vjere i zajedništva, mons. Bogdan posvijestio je brojnim okupljenim vjernicima da je svatko od nas „živo svetohranište. Bog je u nama, Bog je s nama i mi smo njegovi“ te ih potaknuo da tako žive ne samo u crkvi, nego i u svakodnevnom životu, tamo gdje ih je Providnost postavila.

Elizabeta Mikuklić/mk

 

 

Svečano misno slavlje u 11 sati predvodio je vlč. Darko Bručić Pavuk, župnik župe Blaženoga Ivana Merza iz Španskog, a asistirali su mu vlč. Mato Matić, župnik župe BDMŽ Špansko i vlč. Nikola Jurković, župnik župe Svetog Jurja mučenika u Gornjoj Stubici. - Snimio Z. Bošnjak/mk. 

 

Ažurirano Ponedjeljak, 18 Rujan 2017 15:03
 

Obavijesti

RASPORED MISA

 

NEDJELJOM u 8:00, 9:30*, 11:00* i 18:30 sati.

RADNIM DANOM  u 7:30* i 18:30 sati. Ponedjeljkom nema jutarnje mise. 

* U vrijeme ljeta od sredine lipnja do kraja kolovoza radnim danima sveta misa bit će samo u 18:30 sati, a nedjeljama u 8:0010:00 i 18:30 sati.

 

UREDOVNO VRIJEME:

Utorak, srijeda, četvrtak i petak od 16:30 do 18:30 sati.

 

Rkt. Župni ured BDMŽ Špansko

Jurja Barakovića 20

10090 Zagreb - Susedgrad


Telefon: 01/ 38 98 566


E-mail: zupaspansko@gmail.com

Web: www.zupa-bdmz-spansko.hr


Broj računa kod Erste&Steiermärkische Bank d.d. 

Župa B.D. Marije Žalosne

Barakovićeva 20, 10090 Zagreb-Susedgrad

IBAN:HR4424020061100282943

OIB:89347058117


Upravitelj župe: vlč. Mato Matić

Župni vikar: vlč. Alen Vrbek

 

ŽUPNE OBAVIJESTI

 

Tjedni raspored korištenja učionica Pastoralnog centra


1. MVA Špansko - ponedjeljkom 19:30-21:30 sati (I)

2. Molitvena zajednica Krvi Kristove + Schoenstatt - ponedjeljkom 19:00-20:15 sati (II)

3. Zbor mladih Maranatha - utorkom 19:15-22:00 sata (I)

4. Marijina legija - utorkom 19:00-20:15 sati (II)

5. Mješoviti pjevački zbor BDMŽ Špansko - srijedom 19:00-21:00 sat (I)

6. Kursiljo - srijedom 19:00-20:15 sati (II)

7. Zbor sv. Cecilije - četvrtkom 19:30-20:15 sati (I)

8. Susret obiteljske zajednice - zadnji četvrtak u mjesecu 19:30-20:30 sati (nakon klanjanja) (II)

9. Zbor mladih Maranatha - četvrtkom 20:15-22:00 sata (I)

10. Liturgijska grupa - petkom 19:00-20:30 sati (II)

11. Susret mladih petkom u 20:30 sati

12. Povremeno MVA Špansko i/ili Mješoviti pjevački zbor - petkom 19:30-21:30 sati (I)

13. Predškolski vjeronauk - subotom 10:00-11:00 sati (I)

14. Pomoć u učenju, instrukcije i Caritas - subotom 10:00-11:30 sati (II)

15. Ministrantski susret -  subotom u 10:30 sati

16. Proba dječjeg zbora -  subotom u 14:30 sati

 

...