Home Drugi dan trodnevnice - priprava za blagdan župe BDMŽ Špansko

Drugi dan trodnevnice - priprava za blagdan župe BDMŽ Špansko PDF Ispis E-mail
Srijeda, 13 Rujan 2017 08:04

Nada nam progovara da smrt nije pobjeda

Na spomendan velikog propovjednika sv. Ivana Zlatoustog, 13. rujna 2017. godine, nastavili smo duhovnu pripravu za župni blagdan Blažene Djevice Marije Žalosne koju je i drugoga dana predvodio mons. Ferdinand Vražić, progovorivši o drugoj stožernoj krjeposti – nadi, bez koje kažu da je ljudski život apsolutno nemoguć.

„Nada je unutarnja moć, milost, poticaj da znaš da nisi sam,

jer postoji jedna druga moć koja je jača od tebe, nevolje i tjeskobe i koja se može izmoliti na koljenima, sklopljenim rukama i otvorenim srcem povjerenja u Boga“, istaknuo je mons. Vražić.

U nastavku homilije, povezao je sedam žalosti, patnju i boli Majke Božje s bolima hrvatskog naroda. Prva Marijina žalost dogodila se prilikom Isusovog prikazanja u Hramu i proroštva starca Šimuna. Marija prikazuje u Hramu svog jedinorođenca, a od starca Šimuna čuje da će joj sedmerostruki mač boli probosti dušu, da će dijete koje je rodila i drži u rukama postati kamen spoticanja. Međutim, Marija je i tada znala kome je povjerovala. I danas mora biti povjerenja u našem narodu, usprkos svim nedaćama i problemima koji vrebaju osobito na mlade.

Drugu Marijinu patnju, bijeg u Egipat da bi spasila svoje dijete, mons. Vražić usporedio je s brojnim egzodusima, progonstvima (političkim, ekonomskim…) koja proživljavaju Hrvati. Isusov nestanak u Hramu, koji je uzrokovao treću Marijinu patnju i bol, Propovjednik je pak usporedio s nestankom mnogih naših patnika, prognanika, izbjeglica nakon Domovinskog rata. Susret s Isusom koji pada pod križem bio je Marijina četvrta, neopisiva bol, koja se i danas ogleda u patnjama brojnih roditelja koje vlastita djeca ostave i povrijede.

Dok Isus umire na križu, Marija u svojoj petoj boli susreće i danas svakog patnika i nevoljnika, a kada rimski vojnik probada Isusu srce, što joj uzrokuje šestu patnju, u tom srcu vidi riječi svoga Sina: „Gle srce koje je toliko ljubilo čovjeka“. Zadnja bol preplavila je Mariju kada je primila Isusa u svoje krilo, nepokretnog, nemoćnog, izmučenog i krvavog. „Marija je i tada imala nadu da je to Sin Božji koji je rekao da je uskrsnuće i život i da neće umrijeti nitko tko vjeruje u njega“. Smrt je neizbježna pratilja čovjeka, istaknuo je mons. Vražić, ali nebo je naša domovina, a mi smo putnici prema njoj. „Marija nam govori da, koliko god smrt bila teška, s Kristom ona postaje prihvatljiva, podnošljiva, s Kristom ona postaje uskrsnuće i život. To je put boli, patnje i put kojega svaki kršćanin mora proći“, ali upravo nam nada progovara da smrt nije pobjeda i da zemlja nije zadnji čovjekov dom, zaključio je mons. Vražić.

Elizabeta Mikulić/mk

Ažurirano Ponedjeljak, 18 Rujan 2017 14:57

RADNIM DANOM  u 7:30 i 19:00 sati. Ponedjeljkom nema jutarnje mise.