Home Udruga JOB

Udruga JOB PDF Ispis E-mail
Autor V. Š.
Utorak, 31 Svibanj 2011 08:57

Nekolicina mladih BDMŽ Špansko iskoristila je slobodno nedjeljno popodne za posjet humanitarnoj neprofitnoj udruzi za osmišljavanje života osobama s invaliditetom u Nartu Savskom. Udruga Job je osnovana 1999. godine na inicijativu vlč. Dragutina Goričanca.

Susret s vlč. Dragecom je protekao u monologu, u pozornom slušanju i bez potrebe za postavljanjem pitanja. Životna priča koja toliko fascinira da ju je nemoguće skučiti u jedan tekst. Ako bi poslanje i život vlč. Drageca mogli stati u jednu rečenicu, ta bi mogla biti bilo koja od ovih: Potpuno pouzdanje i povjerenje u Božju Providnost sa smiješkom na licu ili Duhovnost na djelu.  I zaista nitko i ništa ne može tako iznenaditi kao što to čini Bog, meštar od iznenađenja.
Sama udruga je jedinstvena ne u RH, već u ovom dijelu Europe. Vlč. Dragec, koji i sam vozi bus, organizira hodočašća hendikepiranih osoba na svetišta od Fatime do Svete Zemlje. To je jedina prilika za ovaj, inače marginalizirani, dio društva za hodočašća na mjesta o kojima su mogli samo sanjati. U hodočašća i svakodnevno djelovanje su uključeni i volonteri koji pomažu hendikepiranim osobama pri kretanju. I koji su uvijek dobrodošli.
Djelovanje vlč. Drageca uključuje osmišljavanje života hendikepiranim osobama, rad s beskućnicima, siromasima, bolesnicima i ostavljenima, osmišljavanje njihovog života, "noćni pastoral"...Upravo, ovo potonje je bilo povod dodijeljivanja nagrade "Ponos Hrvatske" vlč. Drageca nakon svjedočanstva bivše prostitutke. Vlč. Dragec pomaže i prostitutkama i njihovim obiteljima. Pokušava ih maknuti s ulice, pronaći im zaposlenje koje ne vrijeđa dostojanstvo osobe, potaknuti ih na duhovni rast i osnažiti pouzdanje u Božju Providnost.
Upravo riječ providnost smo najčešće čuli iz ustiju vlč. Drageca. Da nema Božje Providnosti koja djeluje preko donacija raznih ljudi ne bi mogao premostiti prepreke na koje njegova udruga svakodnevno nailazi. U toj borbi udruga Job nema nikakvu pomoć od države.
Ono što vlč. Dragec poručuje mladima i župnoj zajednici nalazimo u riječima pape Benedikta XVI. još dok je bio kardinal: "...od temeljne je važnosti načelo koje je formulirao već sv. Ignacije o jedinstvu episkopata, tj. o jedinstvu Crkve na određenom mjestu, gdje nisam ja onaj koji traži one koji su mi simpatični, nego gdje je Gospodin onaj koji mene nalazi zajedno sa svima onima koji vjeruju u njega. Ne možemo dopustiti da se razvije elitističko kršćanstvo, kakvi god bili kriteriji po kojima bi ta elita bila birana. Svi naprotiv moramo prihvatiti poniznost jedne vjere, u kojoj svi moramo primati i davati."
Za kraj donosimo riječi vlč. Drageca s internetske stranice njegove udruge: "Danas nakon 13 godina mojeg svećenićkog služenja tvrdim da ukoliko ne bi postojali bolesnici, osobe s posebnim potrebama, ljudski život na ovoj planeti Zemlji bi se davno ugasio. Čovječanstvo bi toliko poraslo u oholosti da bi došlo do istrebljenja. Ovako je nama zdravima pružena prilika da zaživimo ljubav ne samo riječima već i djelima. Patnici pak imaju šansu da prikažu svoju patnju Bogu za posvećenje sebe i čitavog svijeta."
V.Š.

Ažurirano Utorak, 13 Rujan 2011 12:10

8. Susret obiteljske zajednice - zadnji četvrtak u mjesecu 19:30-20:30 sati (nakon klanjanja) (II)