Home Blagdan zaštitnice Župe Blažene Djevice Marije Žalosne - Špansko, 2022. godine

Korisni sadržaji

 

WEB stranice zagrebačke Nadbiskupije

http://www.glas-koncila.hr/

http://www.zupa-ivanmerz.hr/

  

Naša crkva

IntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurchIntroChurch

Tko je online?

Trenutno aktivnih Gostiju: 34 


Blagdan zaštitnice Župe Blažene Djevice Marije Žalosne - Špansko, 2022. godine PDF Ispis E-mail
Autor mirosl@v   
Četvrtak, 15 Rujan 2022 21:15

U radosnom i slavljeničkom raspoloženju, u četvrtak, 15. rujna 2022. godine, vjernici Župe Blažene Djevice Marije Žalosne – Špansko, slavili su svoju župnu zaštitnicu Blaženu Djevicu Mariju Žalosnu.

Svečano večernje euharistijsko slavlje predslavio je, i propovijedao, u toj župi, nekadašnji kapelan, a sada župnik i dekan u Gornjoj Stubici, preč. Nikola Jurković u zajedništvu sa svećenicima Kustošijskog dekanata i svećenicima koji su u

ovoj župi također djelovali kao župni vikari. Vrijedno je istaknuti kako je ovu svetu misu kao i mise trodnevnice pjevanjem uveličao Mješoviti pjevački župni zbor s pridruženim članovima ostalih župnih zborova.

Pripremajući se za ovogodišnju proslavu župnog blagdana trodnevnom duhovnom pripravom od 12. do 14. rujna, svete mise su predvodili i propovijedali bivši župni vikar, a sada župnik u Župi Soblinec, vlč. Dominik Glasnović, mladomisnik vlč. Ivan Vujević, župni vikar u Stenjevcu i bivši domaći župni vikar, a sada župnik u Rozgi i Kraljevcu na Sutli, vlč. Alen Vrbek. Svaki od njih srcem i dušom govorio je o Mariji ženi, majci i patnici poručujući nam da se svatko od nas mora znati nositi sa svojom patnjom  jer upravo u toj patnji susrećemo Gospodina. Patnja je put oblikovanja duše za nebo. 

.

U svojoj homiliji preč. Nikola Jurković na sam blagdan Blažene Djevice Marije Žalosne potaknuo je vjernike na promišljanje o Mariji, o Mariji kao posebnoj ženi u povijesti spasenja. Ono što Mariju čini toliko posebnom je ono "neka mi bude po Tvojoj riječi" , a to je njezin DA dobrome Bogu, jer prihvaćajući Božju odluku postaje majkom Božjeg Sina.

Blagdanom Gospe Žalosne želi se naglasiti kako unatoč svom privilegiranom položaju majke Božjeg sina, nije bila pošteđena duhovnih boli i patnje i na taj se način svrstala među nas obične ljude. Razmišljajući o Blaženoj Djevici Mariji Žalosnoj mnoge se majke mogu poistovjetiti s Marijom. Mnoge majke razmišljaju o sudbini svoje djece, posebno one koje žive u siromašnim dijelovima svijeta i razmišljaju o nerođenoj djeci koja su još u utrobi majke osuđena na patnju, bolest i ovisnost o stalnoj brizi. Ta patnja naših majki bliska je patnji Marije dok je primala mrtvo tijelo svoga sina s križa i položila ga u grob. preč. Nikola naglasio je da baš kroz tu patnju i bol spoznajemo koliko je važno vrednovati svoj život po zakonu Boga koji nas jedini nikada ne iskorištava i ne ostavlja. Marija i danas prolazi kroz sve naše patnje, ona je naša majka i na sličan način kao što je bila prisutna uz svoga sina, prisutna je i uz nas u svim našim patnjama i iskušenjima. Upućuje svoje molitve Gospodinu, pokazuje na naše nevolje i prepušta Gospodinu da djeluje.

Na kraju svoje homilije preč. Nikola poručio je vjernicima neka im Marijina molitva ne bude sredstvo iznude od Boga već način koji će nam pomoći shvatiti Božji plan za nas.

Zato se našoj Nebeskoj Majci možemo povjeriti i uvijek s pouzdanjem moliti zajedno: "Majko spasonosne boli, pridruži nas otajstvu križa, radi našeg obraćenja i spasenja, radi posvećenja naših obitelji i cijeloga nam naroda. Pomozi nam Majko Žalosna da po otajstvu boli postanemo sudionici slave tvoga sina Isusa Krista, raspetoga, koji kao uskrsli živi i kraljuje, Amen"

.

Na samom kraju svečane svete mise župnik Mato Matić zahvalio je preč. Nikoli Jurkoviću na slavljenju euharistije i upućenim riječima. Zatim je prisutnim vjernicima predstavio sve svećenike koji su sudjelovali u koncelebraciji svete mise te im je zahvalio na sudjelovanju u proslavi blagdana župe.

Nadalje, zahvalio je i zboru te svim pjevačima koji su  sudjelovali na misnim slavljima, kako na trodnevnici tako i na blagdanskoj misi, te svima koji su svojim dolaskom i pomoći doprinijeli svečanosti ovoga slavlja.

Hvala preč. Nikoli Jurkoviću, vlč. Ljubi Vukoviću, vlč. Marku Čolaku, vlč. Alfredu Koliću, vlč. Vjekoslavu Meštriću, vlč. Alenu Vrbeku, vlč. Luki Tufekoviću, vlč. Andriji Vrane, vlč. Josipu Beljanu, vlč. Renatu Belčiću i, naravno, domaćem župniku vlč. Mati Matiću.


Blaženka Kadija/mk

.

.

.

 

.

 

.

 

.

Ažurirano Ponedjeljak, 19 Rujan 2022 14:53
 

Obavijesti

RASPORED MISA

 

NEDJELJOM u 8:00, 9:30*, 11:00* i 18:30 sati.

RADNIM DANOM  u 7:30* i 18:30 sati. Ponedjeljkom nema jutarnje mise. 

Ispovijedati se možete radnim danom pola sata prije mise. Nedjeljom se ne ispovijeda.

* U vrijeme ljeta od 1. srpnja do kraja kolovoza radnim danima sveta misa bit će samo u 18:30 sati, a nedjeljama u 8:0010:00 i 18:30 sati.


 

UREDOVNO VRIJEME:

Utorak, srijeda, četvrtak i petak od 16:30 do 18:30 sati.

 

Rkt. Župni ured BDMŽ Špansko

Jurja Barakovića 20

10090 Zagreb - Susedgrad


Telefon: 01/ 38 98 566


E-mail: zupaspansko@gmail.com

Web: www.zupa-bdmz-spansko.hr


Broj računa kod Erste&Steiermärkische Bank d.d. 

Župa B.D. Marije Žalosne

Barakovićeva 20, 10090 Zagreb-Susedgrad

IBAN:HR4424020061100282943

OIB:89347058117


Upravitelj župe: vlč. Mato Matić

Župni vikar: vlč. Luka Tufeković

 

ŽUPNE OBAVIJESTI

 

Tjedni raspored korištenja učionica Pastoralnog centra


1. MVA Špansko - ponedjeljkom 19:30-21:30 sati (I)

2. Molitvena zajednica Krvi Kristove + Schoenstatt - ponedjeljkom 19:00-20:15 sati (II)

3. Zbor mladih Maranatha - utorkom 19:15-22:00 sata (I)

4. Marijina legija - utorkom 19:00-20:15 sati (II)

5. Mješoviti pjevački zbor BDMŽ Špansko - srijedom 19:00-21:00 sat (I)

6. Kursiljo - srijedom 19:00-20:15 sati (II)

7. Zbor sv. Cecilije - četvrtkom 19:30-20:15 sati (I)

8. Susret obiteljske zajednice - zadnji četvrtak u mjesecu u 19:00 sati (II)

9. Zbor mladih Maranatha - četvrtkom 20:15-22:00 sata (I)

10. Liturgijska grupa - petkom 19:00-20:30 sati (II)

11. Susret mladih petkom u 20:30 sati

12. Povremeno MVA Špansko i/ili Mješoviti pjevački zbor - petkom 19:30-21:30 sati (I)

13. Predškolski vjeronauk - subotom 10:00-11:00 sati (I)

14. Pomoć u učenju, instrukcije i Caritas - subotom 10:00-11:30 sati (II)

15. Ministrantski susret -  subotom u 9:30 sati

16. Proba dječjeg zbora -  subotom u 14:30 sati

 

...